Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... lichidare fundatie
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

lichidare fundatie

Buna. Am o fundatie pe care vreau sa o inchid. Nu avem activitate de peste 5 ani, nu avem patrimoniu si mai nou nu mai avem nici sediu. pt ca proprietarul sediului ce ne-a fost pus la dispoziti gratuit, a vand imobilul. Ce trebuie facut? doar un proces verbal al membrilor comitetului de conducere /format din 5 pers./? sau mai sunt si alte acte ce trebuie facute? Pt ca de 5 ani dam bilant zero la finante degeaba si acest bilant trebuie platit contabilului autorizat ce-l intocmeste. iar fundatia nu are bani sau bunuri in inventar. . Este vreun model de cerere catre tribunal in acest sens? Am intrebat un avocat si acesta a cerut 20 milioane de lei vechi pt a depune la tribunal o asemenea cerere. !! Va multumesc anticipat celor ce ma pot indruma!
in primul rand trebuie ca prin Hotararea Comitetului de Conducere sa hotarati dizolvarea fundatiei si numirea unui lichidator., cererea se inainteaza judecatoriei
După terminarea lichidării, lichidatorii sunt obligaţi ca în termen de două luni să depună bilanţul, registrul jurnal şi un memorandum, declarând operaţiunile de lichidare la Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor al judecătoriei în a cărei circumscripţie teritorială îşi are sediul asociaţia sau fundaţia.
Dacă în termen de 30 de zile libere de la depunerea bilanţului nu se înregistrează nici o contestaţie, bilanţul se consideră definitiv aprobat şi lichidatorii, cu autorizarea judecătoriei, vor remite celor în drept bunurile şi sumele rămase de la lichidare, împreună cu toate registrele şi actele asociaţiei sau fundaţiei şi ale lichidării. Numai după aceasta lichidatorii vor fi consideraţi descărcaţi şi li se va elibera, în acest scop, un act constatator.
După terminarea lichidării, lichidatorii trebuie să ceară radierea asociaţiei sau fundaţiei din Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor.
Radierea se face în baza actului constatator eliberat lichidatorilor, prin care se atestă descărcarea acestora de obligaţiile asumate
pentru lichidarea unei fundatii nu stiu cat aveti nevoie de avocat dar sigur aveti nevoie de lichidator.
Buna seara .
In mare este asa cum a spus antevorbitorul meu.Sunt aplicabile prevederile O.G.nr.26/2000 privind asociatiile si fundatiile .
Un lichidator va poate percepe mai putin decat ati mentionat dvs., avand in vedere si situatia financiara a fundatiei, iar cu onorariul pe care i-l achitati, el va duce lichidarea de la inceput pana la sfarsit,in nici un caz nu va percepe 20 mil.doar pentru depunerea cererii.
Marius Bote .
Buna ziua !

Am vazut mesajul dvs prin care cereti sprijin, informatii privind dizolvarea unei fundatii.
Am o problema asemanatoare si acum m-am mobilizat sa rezolv lichidarea fundatiei, dar din pacate nu gasesc un specialist care sa-mi dea informatii corecte si complete.

M-as bucura mult daca am reusi sa colaboram, sa schimbam informatii si sa rezolvam problemele cu care ne confruntam.
Posibil ca dvs sa fi rezolvat si atunci eu as fi doar un beneficiar al informatiilor, altfel am putea avea avantaje reciproce prin schimb de informatii.rn

In concluzie, va rog sa-mi spuneti daca ati rezolvat lichidarea.

Daca da, am rugamintea de a-mi furniza niste informatii care s-ar putea sa ma ajute tare mult - informatii de la procedura de lichidare la contactul cu un lichidator cu experienta in asta.

Va rog sa-mi permiteti sa va contactez telefonic.

Astept raspunsul dvs cat mai curand posibil.

Va multumsc foarte mult.

Cu stima,
A. Trica

Tel 0722.876.761